Novorozenečci se nejlépe fotí mezi prvním a druhým týdnem života, ale čím mladší, tím lepší. Miminka jsou v tomto období hodně spavá, takže celé focení prospí. Jsou i tak "tvárnější" pro aranžování.
Fotí se za denního světla (vždy dopoledne ve všední den). Při novorozeneckém focení není třeba spěchat. Miminko se v průběhu přebaluje, krmí a uspává a pořád dokola. Takové focení trvá mnohdy i několik hodin. Obzvlášť, když se mimískům nedaří usnout. Avšak déle jak 3 hodiny nefotíme :)
Pokud přemýšlíte o focení miminka, pak je důležité se domluvit na předběžném termínu ještě před porodem (dle obsazenosti nejlépe nejpozději 1-2 měsíce před termínem) !!! Stačí mi znát TP a po narození miminka, nejpozději do dvou dnů, se mi ozvete a domluvíme termín focení.

Můžeme fotit miminko samotné, nebo i společné s rodiči event. sourozencem.  (rozdílná cena). Pokud chcete nějaké společné fotky s novorozeňátkem, pak stačí když se zbytek rodiny dostaví v průběhu focení :) 

Do atelieru nepřicházejte dříve!!! Je možné že mě v atelieru nezastihnete, je sice možnost čekat na chodbě, ale zbytečně se ubíráme o čas klidného miminka, kdy po příchodu můžeme hned začít fotit. Čas, na který jste objednaní je čas kdy přicházíte do atelieru. Je počítáno i s časem na krmení ;-)

Krmení: Pokud je to možné - nechte si kojení až do atelieru.
Po kojení si miminko uspím a fotit se začíná až když tvrdě spinká. Proto je dobré, aby miminko nepřišlo do atelieru po několikahodinovém spánku pokud je to jen trochu možné :) Je vhodné i pár dnů před focení dbát na vhodnou stravu, aby miminko netrápilo bříško. Obzvlášť pozor na dráždivé ovoce, které často u miminek vyvolává vyrážku! V atelieru je možné ohřát mléko ve vodní lázni.

Oblečení: Není třeba brát žádné oblečky pro focení. Na cestu mu oblékněte lehké oblečení, které jde rychle sundat. Žádná těsná bodýčka, která se musí přetahovat přes hlavičku, nebo složitě rozepínat (je možné že přijedete se spícím miminkem, pokusíme se ho svléci a nevzbudit)!!!
Pokud jste si zvolili balíček white, pak miminku vezměte (nebo rovnou oblékněte) bílé body bez potisku. Je jedno zda s dlouhým nebo krátkým rukávem ;)  A pro rodiče ideálně pouze bílé, krémové nebo světlé svršky. 

Pokud máte strach, aby se miminko těsně před focením nepoškrábalo, můžete mu dávat novorozenecké rukavičky. Netřeba brát ani žádné čelenky a rekvizity - v atelieru mám všeho dostatek a ve stylu a velikosti, která jsou pro novorozeňátka vhodná. Babičky často neodhadnou velikost "ňuňu" čepiček a fotka pak nevypadá moc vzhledně :)
Pokud budeme fotit i společné fotky, pak doporučuji co nejjednodušší oblečení bez vzorů a nápisů. Nejlépe béžové, bílé nebo přírodní barvy.  Dále klasicky bílá, černá trika, džíny, halenky, šaty apod. 
Maminky pozor na uplá trika ... vše se pod triky rýsuje. Mnohem vhodnější jsou volnější halenky, šaty apod.
Rtěnku také pro dnešek vynechejte ... opusinkované mimi od rtěnky se špatně retušuje ;) 

Pupíček a loupací kůžička ... v poslední době nechávají některé porodnice pahýl pupíčku volně odpadnout - pouze zaškrtí gumou (nebo dávají na výběr mamince zda odstřihnout). Pokud pahýlek ještě neodpadl, na fotkách bude vidět a nelze nijak vyretušovat. Schováváme nožičkami, ale ne vždy se toto daří. Fotkám to nevadí - k miminku to přeci v tomto období patří, stejně jako oloupaná kůžička :) Jen někdy je gumička, která pahýlek zaškrcuje, zbytečně moc dlouhá, pokud se vám podaří, můžete ji opatrně malilinko zkrátit :) Ale to záleží na každé mamince.
Loupající kůžičku nenatírejte před focením olejíčky. Natření pomůže stejně jen na pár minut a miminko se pak leskne. Olupující kůžička k miminkům patří - retušují se jen větší kusy, nebo obličej. Na ručičkách a nožičkách se nechává  :)

S sebou: Pokud mě navštívíte v atelieru, s sebou si vezměte:

  • jednorázové pleny (pokud máte pak nulky ale není nutné)
  • dostatek vlhčených ubrousků
  • přebalovací podložku
  • dudlík (i když na něj miminko není zvyklé- mám v atelieru event.k zapůjčení vysterilizovaný také)
  • dostatek látkových plen (alespoň 5ks)
  • menší deku na zakrytí miminka
  • svačinku i pro rodiče a doporučuji také náhradní oblečení pro rodiče. Většinou nezůstane nit suchá. 
  • Maminky, které máte problém s kojením, nezapomeňte na dostatek mléka (více dávek), které můžete ohřát ve vodní lázni a oznamte mi toto předem abychom ohřívali včas.

Při focení nemusí být absolutní klid - naopak! V bříšku miminko vnímá spoustu okolních zvuků, lépe se mu tedy usíná při tzv.bílém šumu (např.zvuk vysavače, fénu, přímotopu apod.) , ale starší sourozenec je někdy o trošku hlučnější než vysavač a potřebuji maminčino plné soustředění :-) Proto je lepší, když si zajde s taťkou na procházku. I když se rozhodnete pro návštěvu fotoatelieru všichni, je lepší když zbytek rodiny je na společnou fotku přítomen jen na část focení, abychom se mohli plně soustředit na miminko.
Pomocnice babičky klidně nechte doma, miminko s maminkou obstarám v pohodě sama (pokud se babička neplánuje také fotit, nebo nehlídá staršího raubíře) :)

 Pokud máte jakékoliv pochybnosti, nebo se na focení necítíte, pak není problém domluvený termín zrušit (nebo pokud je možnost posunout), nejméně však 3hodiny před focením a telefonicky, nebo sms 732 576 896.

Nevhodný věk pro focení "spacích" aranžovaných novorozeneckých fotek  je déle jak 2 týdny věku. Nenechají se už tak nerušeně pokládat do košíků, nespinkají, máchají ručičkama a některým miminkům světla a nahota vadí a focení propláčou. Pokud jste tedy toto období propásli, pak doporučuji počkat nejméně do 4tého měsíce a fotit poté, nebo zvolit balíček white, kdy nepolohujeme a fotíme jen jednoduché přirozené snímky v náladě, jaké se miminko nachází.

Budu se na vás těšit :-)